Markedspositioner

Vores medier tegner sig for omkring halvdelen af tidsforbruget på danske, kommercielle nyhedssites

JP/Politikens Hus er hver måned i kontakt med over 3 mio. danskere på tværs af vore digitale og trykte medier.

65 pct. af den danske befolkning over 12 år læser og involverer sig hver måned med et eller flere af vore medier.

Digitale markedspositioner

BesøgDecember 2019 (tal fra Gallup)November 2020 (tal fra Gemius)December 2020 (tal fra Gemius)
Ekstra Bladet91.820.42483.060.36490.491.136
Jyllands-Posten10.988.6739.039.4798.988.934
Politiken11.655.94512.508.98712.618.858
Finans3.842.3383.388.2873.055.062
Lokalavisen.dk4.678.7175.925.2336.017.310
JP/Politikens Hus122.986.097113.922.350121.171.300
Kilde: (Gemius) - indenlandsk trafik.
SidevisningerDecember 2019 (tal fra Gallerup)November 2020 (tal fra Gemius)December 2020 (tal fra Gemius)
Ekstra Bladet393.795.894485.821.960559.009.257
Jyllands-Posten28.972.66030.744.26332.114.675
Politiken25.459.99036.645.07438.266.155
Finans5.499.2677.759.1497.030.428
Lokalavisen.dk8.027.2838.881.6709.095.749
JP/Politikens Hus466.330.545578.269.921650.506.472
Kilde: (Gemius) - indenlandsk trafik.

Læsertal

 Læsere om ugen
Ekstra Bladet275.000
Jyllands-Posten374.000
Politiken522.000
Kilde: Index Danmark/Gallup, 1. halvår 2020.

For annoncører

Vil du vide mere om mulighederne for at nå netop din målgruppe med stor effekt, så læs mere om annoncering i JP/Politikens Hus’ medier her:

Dataretningslinjer for annoncører

JP/Politikens Hus' dataretningslinjer har til formål at regulere indsamlingen og brugen af ​​data fra digitale tjenester ejet af JP/Politikens Hus i annoncesammenhæng. Retningslinjerne gælder for alle aktiviteter i forbindelse med placering af annoncer hos JP/Politikens Hus af annoncesamarbejdspartnere som for eksempel annoncører, bureauer, tradingdesks eller anden tredjepart. Læs dem her: Dataretningslinjer.

Gældende forretningsbetingelser for annoncering hos Ekstra Bladet, Jyllands-Posten og Politiken

Annoncering hos Ekstra Bladet, Jyllands-Posten og Politiken er underlagt samme forretningsbetingelser, læs dem her: Forretningsbetingelser.