Markedspositioner

JP/Politikens Hus er hver måned i kontakt med over 3 mio. danskere på tværs af vore digitale og trykte medier.

50 pct. af den danske befolkning over 12 år læser og involverer sig hver uge med et eller flere af vore medier.

Digitale markedspositioner

BesøgJanuar 2020 (tal fra Google Analytics)December 2020 (tal fra Gemius)Januar 2021 (tal fra Gemius)
Ekstra Bladet94.516.41790.491.13693.756.475
Jyllands-Posten11.870.1308.988.9349.429.897
Politiken10.816.78312.618.85814.760.430
Finans4.165.3343.055.0623.518.020
Lokalavisen.dk3.618.2966.017.3105.983.123
JP/Politikens Hus124.986.960121.171.300127.447.945
Kilde: (Gemius) - indenlandsk trafik.
SidevisningerJanuar 2020 (tal fra Google Analytics)December 2020 (tal fra Gemius)Januar 2021 (tal fra Gemius)
Ekstra Bladet423.210.968559.009.257608.260.394
Jyllands-Posten30.683.18232.114.67536.529.014
Politiken27.033.22338.266.15545.806.974
Finans6.279.9957.030.4288.102.831
Lokalavisen.dk6.201.0029.095.7499.002.140
JP/Politikens Hus493.408.370645.516.264707.701.353
Kilde: (Gemius) - indenlandsk trafik.

Læsertal

 Læsere om ugen
Ekstra Bladet275.000
Jyllands-Posten374.000
Politiken522.000
Kilde: Index Danmark/Gallup, 1. halvår 2020.

For annoncører

Vil du vide mere om mulighederne for at nå netop din målgruppe med stor effekt, så læs mere om annoncering i JP/Politikens Hus’ medier her:

Dataretningslinjer for annoncører

JP/Politikens Hus' dataretningslinjer har til formål at regulere indsamlingen og brugen af ​​data fra digitale tjenester ejet af JP/Politikens Hus i annoncesammenhæng. Retningslinjerne gælder for alle aktiviteter i forbindelse med placering af annoncer hos JP/Politikens Hus af annoncesamarbejdspartnere som for eksempel annoncører, bureauer, tradingdesks eller anden tredjepart. Læs dem her: Dataretningslinjer.

Gældende forretningsbetingelser for annoncering hos Ekstra Bladet, Jyllands-Posten og Politiken

Annoncering hos Ekstra Bladet, Jyllands-Posten og Politiken er underlagt samme forretningsbetingelser, læs dem her: Forretningsbetingelser.