Watch Medier åbner nyt medie om ejendomsbranchen

Med landets stærkeste mediekoncern i ryggen fortsætter Watch Medier nu oprustningen på nicheområdet. Til marts lanceres EjendomsWatch med nyheder om virksomheder, personer og tendenser i den professionelle ejendomsbranche.

Inden længe får ejendomsbranchen et nyt uafhængigt branchemedie. Det sker, når Watch Medier sender EjendomsWatch i luften med nyheder målrettet personer og virksomheder i en af de vigtigste og mest interessante brancher i dansk erhvervsliv netop nu.

EjendomsWatch vil alle hverdage levere nyheder med fokus på virksomhedernes målsætninger, projekter, resultater, konkurrence, rammevilkår, ledelse, holdninger, innovation, profiler, jobskift og meget mere. Fokus vil være på ejendomsselskaber, administratorer, investorer, projektudviklere, rådgivere og entreprenører samt hele den almene boligsektor.

Watch Medier ejes af JP/Politikens Hus og drives i regi af Jyllands-Posten. EjendomsWatch er det syvende abonnementsbaserede erhvervsmedie i mediehuset på St. Regnegade i København, der også udgiver søstermedierne EnergiWatch, FinansWatch, FødevareWatch, MediaWatch, MedWatch og ShippingWatch. Ligesom de eksisterende medier bliver EjendomsWatch et netmedie, der primært skal finansieres af abonnementsindtægter.

"Ejendomsmarkedets betydning i dansk erhvervsliv og det danske samfund er uomtvistelig. Og betydningen bliver ikke mindre de kommende år. Den danske bygningsmasse er over 5000 mia. kr. værd, og halvdelen af bygningsmassen udgøres af erhvervsejendomme. Vi mener, at der er plads til og behov for et nyt, uafhængigt, kritisk og fair erhvervsmedie, der tager branchen alvorligt," siger Anders Heering, adm. direktør og chefredaktør for Watch Medier.

Den daglige redaktionelle ledelse af EjendomsWatch bliver lagt i hænderne på en af landets førende erhvervsjournalister, Jørgen Bendsen, 44, der kommer fra en stilling på Dagbladet Børsen.

"Vi er glade for, at det er lykkedes at indgå en aftale med en kapacitet som Jørgen Bendsen, der står for præcis den kritiske og fair tilgang til erhvervsjournalistikken, der er Watch Mediers fundament. Jeg glæder mig meget til i samarbejde med Jørgen og resten af redaktionen at påbegynde arbejdet med at gøre EjendomsWatch til det foretrukne digitale medie i ejendomsbranchen," siger Anders Heering.

Hos Jyllands-Posten glæder direktør for JP Medier og formand for Watch Medier Jens Nicolaisen sig over den fortsatte ekspansion i det digitale mediehus.

"Watch Medier har skabt særdeles gode forretningsmæssige resultater ved at bedrive klassisk erhvervsjournalistik digitalt. Man har på kort tid formået at skabe en unik markedsposition i seks af de vigtigste brancher i dansk erhvervsliv. Udviklingen er særdeles opløftende og perspektivrig, og det er derfor naturligt, at vi ønsker at fortsætte ekspansionen med EjendomsWatch, som vi håber vil få samme modtagelse, som de øvrige medier har fået i de respektive brancher," siger han.