Polfoto styrker salget i Danmark

Polfoto styrker salget af kreative billeder i Danmark!

Derfor har vi ansat Søren Terkelsen, der tidligere skabte al reklamebilledesalget for Getty Image, da de indtog det danske marked og dengang revolutionerede danske bureauers tilgang til stock photography.

POLFOTO har gennem det seneste år arbejdet intenst på at opbygge et tidssvarende og avanceret website, hvor brugerne kan få adgang til mere end 100 millioner billeder og 1 million filmklip. Sitet gik i luften den 22. marts i år.

polfoto.dk står stærkt på nyhedsbilleder og repræsenterer CORBIS på Creative, Editorial og Motion. Ligeledes tilbydervi også vores reklamekunder adgang til AP Motion Archive samt BBC Motion.

Med billedbureauleverandører der tæller næsten 100, repræsenterer POLFOTO et kæmpe globalt arsenal af billeder lige fra de største gamle arkiver til cutting edge creative imagery.

Søren Terkelsens baggrund i billedbranchen er et perfekt match, når vi skal ud og vise, hvad vi kan tilbyde vores kunder.

"Vi har derfor ansat Søren til med stor erfaring og nye skarpe ideér at fortsætte vores vækst, så vi glæder os til at tilføre POLFOTO endnu  stærkere kundestrategiske kompetencer", siger administrative editor, Claus Lunde.

Søren vil få en central rolle i forhold til coaching og idéudvikling af POLFOTO's kunderelationer sammen med det unikke hold af dygtige sælgere, som POLFOTO har.