Oprindeligt udgivet 6. september
Med et skarpt strategisk fokus på at udvikle betalingsindholdet har Ekstra Bladet, i en nyoprettet stilling, ansat Maria Lützen som redaktør for betalt indhold. Maria Lützen tiltræder 1. oktober og kommer fra en stilling som chefredaktør for Her og Nu.
”Hvis man mener det alvorligt, at betalingsuniverset skal være stærkere, kræver det en ansættelse som Maria Lützen. Hun har en super stærk baggrund og kender branchen indgående og har derudover godt kendskab til både huset og Ekstra Bladet,” siger Knud Brix
Maria Lützen har tidligere arbejdet som souschef på Ekstra Bladets underholdningsredaktion i perioden oktober 2015 til december året efter. Derudover har hun besiddet stillinger på bl.a. Jyllands-Posten, amerikanske CBS News og det tidligere MetroXpress.