Donationen fra Saxos læsere til UNICEF har netop rundet 1 mio. kr.

Hos Saxo har vi sammen med vores læsere netop rundet en milepæl i partnerskabet med UNICEF. Det fejrer vi ved en ekstra donation for hver børnebog, der købes frem til 24. december.

1 mio. kroner fra Saxos læsere til UNICEF

Saxos partnerskab med UNICEF understøtter FN’s Verdensmål 4, som har til hensigt at sikre alle børn lige adgang til kvalitetsuddannelse. Det er nemlig ikke alle børn, der er så heldige at have let adgang til bøgernes forunderlige verden, og for dem kan en enkelt bog og evnen til at læse ændre liv.

Hver gang læserne køber bøger hos Saxo, kan de samtidig vælge at donere et beløb til UNICEF. Sammen med vores kunder har Saxo gennem de seneste knap to år doneret over 1 mio. kr. til UNICEFs arbejde med at give børn adgang til bøger og læsning.

”Det er fantastisk, at så mange vælger denne mulighed for at hjælpe børn ind i bøgernes verden. Det ønsker vi at fejre ved at donere yderligere 5 kr. til UNICEF, hver gang en læser køber en børnebog hos Saxo frem til jul,” udtaler direktør hos Saxo Natasha Brandt.

Vi ved, at mange planlægger at lægge hårde pakker fyldt med ord og farverige illustrationer under årets juletræer, og med Saxos ekstra donation til UNICEF kan læserne samtidig være med til at give boggaver til verdens børn.

35.000 bøger af sted til børn i udsatte områder

Hos UNICEF Danmark er man dybt taknemmelig over, at Saxos kunder har valgt at hjælpe tusindvis af børn med at få adgang til noget af det allervigtigste for deres udvikling – nemlig at lære at læse. Generalsekretær Karen Hækkerup udtaler:

”Det er med stor taknemmelighed, at jeg netop har modtaget beskeden om, at donationerne fra Saxos kunder har rundet en million. For det beløb kan vi hjælpe tusindvis af børn med at få adgang til læsning – vi kan helt konkret sende et beløb svarende til mere end 35.000 bøger af sted til børn i udsatte områder. På vegne af verdens børn vil jeg gerne sige 1000 tak til Saxo og jeres kunder.”