JP/Politikens Hus øgede i 2019 omsætningen med 8 pct. til 2.971 mio. kr. Fremgangen skyldes overtagelsen af Saxo samt fortsat høj vækst i det digitale indholdssalg. Med markante tocifrede vækstrater vokser det digitale indholdssalg nu så hurtigt, at det mere end kompenserer for den strukturelle tilbagegang i indholdssalget på print. Med betydelig fremgang i det samlede indholdssalg kan 2019 karakteriseres som et reelt gennembrudsår for nyhedsmediernes digitale indholdssalg. Annoncesalget var igen i 2019 under hårdt pres fra de udenlandske techgiganter. Til gengæld var udviklingen i printannoncesalget bedre end set længe.
Driftsresultatet (EBITDA) endte på 282 mio. kr. – en fremgang på 20 mio. kr. i forhold til 2018. Ekstra Bladet, Jyllands-Posten og Politiken leverede alle resultater på eller over samme flotte niveau som i 2018, mens JP/Politikens Erhvervsmedier fortsatte resultatfremgangen. For JP/Politikens Forlag var der tale om såvel omsætnings- som resultatmæssig fremgang i 2019. For Saxo, som blev overtaget 1. april, var året præget af betydelige investeringer i streamingtjenesten Saxo Premium, hvor målsætningen er at blive en af de førende aktører på markedet for streaming af bøger. 2019 bragte Saxo stærkt i den retning med mere end en fordobling af abonnementsomsætningen.
I resultatet indgår i 2019 betydelige omkostninger til nye initiativer heriblandt etableringen af dataplatformen ’Relevance’, to nye Watch-medier, nye nicheaktiviteter i regi af Politiken og lanceringen af et nyt madmagasin. I årets driftsresultat indgår ligeledes omkostninger til indflytning i Jyllands-Postens nye domicil på havnen i Aarhus.
Resultat efter finans er påvirket af et ekstraordinært godt finansielt afkast efter et negativt afkast i 2018. I årsresultatet indgår ligeledes særlige poster med en positiv nettoeffekt på 73 mio. kr., som hidrører fra tilbageførsel af en hensættelse i forbindelse med den såkaldte spilsag, hvor JP/Politikens Hus fik medhold i retssagen hos både EU-domstolen og de danske domstole efter et sagsforløb på 16 år. Som associeret virksomhed indgår Dagbladet Børsen ikke i omsætningen for JP/Politikens Hus, og resultatbidraget udlignes af goodwillafskrivning.
Hovedtal. Mio. kr. | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 |
---|---|---|---|---|---|
Nettoomsætning | 3.028 | 2.915 | 2.755 | 2.761 | 2.971 |
Resultat før af- og nedskrivninger (EBITDA) | 201 | 157 | 249 | 262 | 282 |
Resultat primær drift (EBIT) | 129 | 122 | 207 | 226 | 208 |
Resultat af finansielle poster | 25 | 67 | 58 | -44 | 148 |
Resultat før skat (EBT) | 151 | 187 | 265 | 177 | 350 |
Årets resultat | 106 | 139 | 206 | 139 | 265 |
Egenkapital | 1.764 | 1.889 | 2.082 | 2.199 | 2.448 |
Balancesum | 2.697 | 2.820 | 3.009 | 3.168 | 3.384 |
EBITDA margin (%) | 6,6 | 5,4 | 9,0 | 9,5 | 9,5 |
Antal medarbejdere | 2.490 | 2.420 | 2.140 | 2.135 | 2.220 |
Nyhedsmedier øger indholdssalget i digitalt gennembrudsår
Med markant fremgang i det digitale indholdssalg for alle koncernens nyhedsmedier kompenserer den digitale vækst samlet set ikke alene for den strukturelle tilbagegang i indholdssalget på print. Også det samlede indholdssalg øges. Fremgangen afspejler en fokuseret indholdsudvikling, en fortsat professionalisering af salgsindsatserne samt et system- og datamæssigt kompetenceløft.
Ekstra Bladet leverede i 2019 en imponerende trafikfremgang. Ved udgangen af året var antallet af besøg steget med 22 pct. i forhold til 2018, mens antallet af sidevisninger var steget med 21 pct. Med fremgangen cementerer Ekstra Bladet positionen som danskernes mest brugte, digitale nyhedsmedie. Dertil kommer, at Ekstra Bladets printudgave i 2019 realiserede en bedre udvikling end i mange år. 2019 var også året, hvor Ekstra Bladet lancerede den nye dataplatform ’Relevance’, der giver de digitale annoncører langt bedre muligheder for at ramme de mange Apple-brugere i Danmark.
For Jyllands-Posten, og herunder Finans, var 2019 et bemærkelsesværdigt stærkt år med en god udvikling i såvel indholdssalg som annoncesalg, hvilket gav sig udslag i fornyet resultatfremgang. Ud over en solid udvikling i det digitale indholdssalg var 2019 karakteriseret ved en særligt god udvikling i Jyllands-Postens printsalg, både når det gælder indholds- og annoncesalg. Det lover godt for 2020, hvor Jyllands-Posten skal drive koncernens 12 østjyske lokalaviser under navnet Jyllands-Postens Lokalaviser.
Politiken leverede i 2019 en imponerende udvikling i det digitale indholdssalg med en fremgang på over 30 pct. Tilmed steg indholdssalget på print, hvilket sammen med en fornuftig udvikling i annoncesalget resulterede i samlet omsætningsfremgang for Politiken i 2019. En usædvanlig præstation i det danske marked for nyhedsmedier. Politiken fortsatte i 2019 lanceringen af nye medier, både i regi af Politiken Nicher, hvor Sundhed kom til, og i form af et nyt, grønt madmagasin, Politiken Mad. Sammen med Jyllands-Posten driver Politiken også Børneavisen, der ved udgangen af 2019 nærmer sig break-even - blot et år efter lanceringen.
For JP/Politikens Erhvervsmedier fortsatte væksten ufortrødent i 2019. Watch Medier leverede igen substantiel fremgang i indholdssalget og lancerede to nye Watch Medier, AgriWatch og CleantechWatch. Med flere end 60 erhvervsjournalister råder Watch Medier i dag over en af landets største erhvervsredaktioner. I JP/Politikens Erhvervsmedier indgår også det delejede medieovervågningsselskab, Infomedia, som i 2019 ekspanderede på det skandinaviske marked igennem opkøb af M-Brains norske og svenske aktiviteter. Såvel omsætning som resultat øgedes i Infomedia i 2019.
Forlaget øger igen omsætningen, og Saxo leverer markant fremgang på streaming
Koncernens to forretninger på bogmarkedet, JP/Politikens Forlag og Saxo, havde i 2019 fuldt fokus på at udnytte væksten på lydbogsmarkedet, som drives af eksplosionen i brugen af streamingtjenester. Udover at fastholde positionen som Danmarks absolut førende e-boghandel er ambitionen for Saxo at sikre en position som en af Danmarks førende streamingtjenester på bogmarkedet. Der blev derfor i 2019 skruet betydeligt op for markedsføringsomkostningerne. Med god effekt. I forhold til 2018 fordobledes abonnementsomsætningen, og antallet af abonnenter steg med 75 pct.
JP/Politikens Forlag tegnede sig igen i 2019 for det største antal bestsellerplaceringer blandt danske forlag med ny-udgivelser af blandt andre Jussi Adler-Olsen, Sara Blædel og Sara Omar. På non-fiktion markerede forlaget sig blandt andet med biografier om Lars Løkke Rasmussen, Nicklas Bendtner og Lis Sørensen, ligesom forlagets sundheds- og kogebøger dominerede bestsellerlisterne. Også det svenske forlag, Polaris, lykkedes godt i 2019 med stærke udgivelser, der skabte såvel omsætnings- som resultatfremgang. Samlet leverede forlaget i 2019 en omsætningsfremgang på 10 pct. og en resultatforbedring på samme niveau.
Fortsat stor vækst i pakkeomdeling
For de delejede distributionsselskaber, Bladkompagniet og Dansk Avis Omdeling, var 2019 igen præget af den stigende betydning af andre produkttyper i tillæg til de traditionelle avisprodukter, herunder især pakkepost. Netop pakkepost vokser i disse år massivt som følge af den stigende e-handel. Med tilbud om levering helt hjem til døren hos 98 pct. af landets husstande på daglig basis står Dagbladenes Distributionsnet stærkere end nogen anden aktør i konkurrencen om at være leverandør på ’den sidste mil’ ud til slutkunderne. Det har især Dansk Avis Omdeling formået at drage nytte af. Igen i 2019 var der således tale om betydelige tocifrede vækstrater på pakkeområdet.
Lokalaviserne klarede sig bedre end markedet
For Politikens Lokalaviser blev 2019 et ganske særligt år. I oktober blev de svenske lokalaviser i regi af Lokaltidningen en del af Sydsveriges største medieselskab, HD-Sydsvenskan, samtidig med, at JP/Politikens Hus blev medejer af HD-Sydsvenskan med en ejerandel på 7,3 pct. Med virkning fra 1. januar 2020 er de nordsjællandske ugeaviser solgt til Sjællandske Medier, samtidig med at 12 østjyske ugeaviser er blevet integreret i Jyllands-Postens drift. Forandringerne gennemføres med henblik på at sikre aviserne konkurrencedygtighed på de respektive markeder igennem konsolidering.
Omsætningen i Politikens Lokalaviser gik tilbage i 2019 primært som følge af lukningen af en række slutugeaviser i 2018. En lukning, som til gengæld var medvirkende til at skabe resultatfremgang for de danske ugeaviser i 2019. På midt-uge-aviserne har omsætningen i Danmark udviklet sig bedre end markedet. I Sverige lykkedes det at fastholde omsætningen på niveau med 2018. Resultat var dog uændret negativt, hvilket igen i 2019 trækker ned i det samlede resultat for Politikens Lokalaviser.
Forventninger til 2020
Resultatet for 2019 indfriede forventningerne til året. I 2020 er det besluttet at øge omkostningerne til nye initiativer og markedsføring substantielt med henblik på at udbygge koncernens positioner. Det vil påvirke resultatet markant, og der forventes i 2020 et væsentligt lavere resultat. Før særlige poster forventes et EBITDA-resultat på 150-175 mio. kr. Dertil kommer avance fra salg af ugeaviser på 110-115 mio. kr.