Danmarks største mobilsite er blevet endnu bedre!

__
Ekstra Bladet lancerer et helt nyt mobilsite med touchvenligt design og en masse ny funktionalitet. Med det nye site udvides læsernes muligheder for at tilgå avisens digitale indhold. Mobilsitet afløser mobil.eb.dk, der med 26 millioner månedlige sidevisninger er
Danmarks mest benyttede mobilsite.

”Vi har flere daglige brugere på mobil end for eksempel Berlingske.dk har på internet. Det forpligter og kræver produktudvikling,” siger Geir Terje Ruud, digital chefredaktør på Ekstra Bladet.

Sætter nye standarder
Vi gik foran med udvikling af websitets design og muligheder i 2009. Nu er vi først i branchen med et moderne, tidssvarende mobilsite, der blandt andet giver brugerne mulighed for at se tvklip og gallerier i artiklerne samt direkte adgang til liveopdateringer på tennis og fodboldkampe, som man kender det fra web.

”Vi har længe gerne villet tilbyde vores mange brugere, der besøger os via mobilen, det samme indhold som de kan finde på web, og det er nu muligt,” udtaler Geir Terje Ruud.

Følgende funktioner er nu muligt på Ekstra Bladet på mobilen:
> Deling af artikler med venner via facebook og twitter
> Fullscreen gallerier med mulighed for at swipe igennem billederne
> Knivskarp video fra Ekstra Bladet tv og YouTube
> Google maps
> Ny og dynamisk forside
> Afstemninger og anmeldelser

Tilgængelig på alle smartphones uanset styresystem
Ekstra Bladets nye mobilsite er udviklet, så det er let tilgængeligt via browseren på smartphone, uanset hvilket styresystem man benytter. Det vil sige, at uanset om man har en iPhone med iOS, benytter Android eller en Windows phone, så virker mobilsitet optimalt.

”Uafhængigheden af et bestemt styresystem eller en specifik app store giver os fuld kontrol over både indhold og hvilke services, vi tilbyder vores brugere. Det giver os også mulighed for at reagere hurtig på eventuelle begivenheder som naturkatastrofer og politiske skandaler,” udtaler Christian Jelbo, Mobile Manager på Ekstra Bladet.
__